„300 Z MÍSTA“ aneb první Prague Handball Cup pro starší žáky

Svou první účast na mezinárodním turnaji si připsali starší žáci HÁZENÉ MĚLNÍK. Pro hráče narozené 2007-2008 to byl jeden z prvních vícedenních turnajů, kterého se kdy účastnili. Zkušenost mají zatím jen z lovosického festivalu, který se hraje na malém městě, ve 3 kategoriích a všude dojdete pěšky. Teď nás čekala matička Praha a v naší kategorii 68 týmů. Byli jsme nalosováni do skupiny MC8, kde jsme se utkali se zajímavými soupeři z Česka, Maďarska, Slovenska a Francie.

SKUPINA MC8
HÁZENÁ MĚLNÍK
ŠKP BRATISLAVA (Slovensko)
VŠ SLAVIA PLZEŇ
GRAND BENSANCON DOUBS HANDBALL (Francie)
Üllői KSE (Maďarsko)
TJ SOKOL VELKÉ MEZŘÍČÍ

Týmy z Francie a Maďarska byly sportovní akademie a na svůj věk předváděli pohlednou házenou. Především Bensancon měl ve svých řadách 15 skvěle připravených chlapíků a my jsme shlédli všechna jejich utkání s nadšením. Souboj s maďarským Üllői a ŠKP Bratislava se rovnal spíše pěstnímu souboji než házené a slovenští borci náš hojně častovali nadávkami než zajímavou házenou. Nejslabší tým naší skupiny byla VŠ Plzeň. Prohráli všechna utkání ve skupině a my jsme byli šťastní, že se nám podařilo Plzeň přehrát vysokým rozdílem. Celý turnaj jsme jako jedni z mála praktikovali otevřený obranný systém 3:3. Podle výsledků a umístění se nám nedařilo. I přes prohru mohu říct, že nejbojovnější utkání jsme odehráli proti ŠKP Bratislava. Padli jsme o 3 branky, ale soupeř byl zoufalý z naší vysunuté obrany a jen díky technickým chybám na začátku utkání, zbrklosti a neproměněným šancím jsme utkání nedotáhli do vítězného konce.

Ve skupině jsme skončili na 5. místě a spadli tak do skupiny FINÁLE B. Soutěž B skupiny se hraje systémem „NÁHLÁ SMRT“. Do dalších kol postupuje tým, který vyhrává. V případě prohry pro vás soutěž končí. My jsme bohužel naše první utkání proti Polance v neděli ráno prohráli. I přes to, že jsme vedli na začátku utkání 5:0, výhru jsme nedokázali udržet. Všichni hráči si odehráli své minuty, nikdo si turnaj neodseděl na lavičce. Nejstatečnější hráč byl Tonda Čemus, který hraje házenou asi 4 měsíce a zatím se učí základní dovednosti. Turnaj nám slepil partu, kluci viděli házenou jiných kategorií a skupin. Vypilovali si angličtinu, procestovali Prahu a samozřejmě navštívili i turnajové centrum na Harfě. V pondělí ráno jsme podporovali naše starší dorostence v B finále a turnaj jsme ukončili na Podvinném Mlýně, kde jsme se podívali na finálová utkání dorostenek a dorostenců. Michal Březina dokonce zvítězil v soutěži „HANDBALL QUIZ“.

Proč jsem článek nazvala „300 z místa“? Téměř po roce vidím, jak obrovský posun kluci udělali. Stále nás trápí nezvládnuté základní dovednosti jako je přihrávka v pohybu, správné postavení odrazové nohy a vysoký loket. Obří problém je spolupráce při přechodu do rychlého útoku, rozhodovací proces a spolupráce dvojic a trojic v postupném útoku. Ale dnes je to diametrálně odlišný tým než ten, který jsem v květnu viděla na prvním tréninku. Díky rodičům za trpělivost, klukům za to, že makají na tréninku, věří mi, především děkuji svým kolegům Martinovi Bártovi a Lence Jarošové za pomoc a asistenci. Těšíme se na další ročník. Bude to jubilejní 30.

SESTAVA
brankaři: Martin Karvan, Štěpán Pelikán
hráči: Lukáš Virt, Adam Pelikán, Daniel Pelikán, Martin Dobšovič, Jiří Jaroš, Antonín Čemus, Michal Březina, Václav Trnka, Vít Valoušek, Kryštof Bárta, Jakub Steiner

VÝSLEDKY
HÁZENÁ MĚLNÍK – GRAND BENSANCON DOUBS HANDBALL 10:33
ŠKP BRATISLAVA – HÁZENÁ MĚLNÍK 15:12
HÁZENÁ MĚLNÍK – Üllői KSE  10:22
TJ SOKOL V. MEZIŘÍČÍ – HÁZENÁ MĚLNÍK 27:11
HÁZENÁ MĚLNÍK – VŠ SLAVIA PLZEŇ 20:10
HÁZENÁ MĚLNÍK – SK POLANKA N. O. 20:28

Autor: Andrea Řezníčková