Rozhovor s odchovancem Kubou Zelenkou

Jakub Zelenka, v současné době velmi šikovné levé křídlo pražské Dukly, dorostenecký a juniorský reprezentant, který si zahrál např. na Mistrovství Evropy v Chorvatsku. Mělnický odchovanec a také student vysoké školy, jenž již v žákovském věku vynikal rychlostí a dle slov trenéra Jana Bělocha, hlavně herní inteligencí, díky které se dokázal prosazovat i proti starším protihráčům. Mezi opory patřil nejen v žákovských kategoriích na Mělníku, ale i v dorostech HC Dukly Praha.

Kdo Tě přivedl k házené a jak vzpomínáš na žákovské kategorie ještě v dresu Mělníka?

Když nám bylo asi 7 let, tak jsme šli s Honzou Chmelíkem a rodiči na procházku do parku a naše cesta vedla kolem házenkářského hřiště, kde probíhal trénink dorostenek. Chvilku jsme je pozorovali a poté jsme to šli sami vyzkoušet. Od té doby jsme u toho už oba zůstali. Začátky na Mělníku byli super a rád na ně vzpomínám. Jezdili jsme snad každý víkend na zápasy a turnaje. Zhruba na přelomu mladších a starších žáků vzniklo pár problémů. Odešel trenér a Mělník neměl starší kategorie. Díky tomu, velké množství z nás to přestávalo bavit a chtěli jsme skončit. Naštěstí se nás po pár měsících ujal Honza Běloch a vedení klubu se domluvilo s Mladou Boleslaví, za kterou jsme nastupovali. Honza s námi udělal velký kus práce a výrazně nás posunul v házenkářské kariéře. Od té doby bylo vše zase super a s chutí jsme chodili hrát házenou.

 

V dorosteneckých kategoriích jsi již hájil barvy HC Dukly Praha a reprezentace ČR, jak by jsi zhodnotil toto období?

Na toto období vzpomínám velmi rád. V 15 letech přišlo s přestupem na Duklu i stěhování do Prahy a nástup na pražské gymnázium. Na házené i ve škole jsem potkal spoustu super lidí, se kterými se bavím doteď. Hlavně jsem rád, že nás vedl jak v dorostu, tak v reprezentaci pan Pavel Pauza, se kterým jsme vybojovali mnoho úspěchů a titulů, a který nás připravil na mužskou házenou. Určitě to bylo velmi zábavné a také úspěšné období.

 

Nyní jsi členem A-týmu Dukly Praha, se kterou jsi si v prosinci 2020 zahrál i evropské poháry. Jaká je Tvá pozice v týmu a jak hodnotíš Vaše vystoupení v pohárech?

Jsem rád, že Dukla je jeden z týmů, které si mohou dovolit hrát Evropské poháry. Během pohárů se setkáváme se zahraničními styly házené a je to pro nás takový „oddech“ a příjemné zpestření od ligy. Bohužel tento rok je díky koronavirové pandemii vše komplikované a to i poháry. V Estonsku jsme měli komplikace, které nám bránily předvést výkony, které chceme předvádět a to nás mrzí. Díky tomu jsme v prvním zápase velmi zklamali. Druhý byl již z naší strany lepší, ale bohužel to nestačilo. I to jsou ale cenné zkušenosti, za které jsme všichni rádi. Máme velmi mladý tým a to se projevuje jak na hřišti, tak v kabině. S kluky si ale dobře rozumíme a myslím, že všichni už znají můj humor a berou ho s nadhledem.

 

Jak vidíš svou budoucnost, chceš zůstat v Čechách, nebo je Tvým cílem zahraniční angažmá?

Snad každý by si někdy chtěl zahrát v zahraničí a to i já. Je to ale ještě dlouhá cesta a spousta dřiny. Nyní bych se chtěl ještě pár let věnovat studiu a poté se uvidí.

 

Co by jsi vzkázal, nebo doporučil mladým mělnickým házenkářům a házenkářkám, aby mohli následovat Tvou úspěšnou dosavadní kariéru?

Všem bych doporučil, aby tvrdě trénovali a soustředili se na svoje výkony a cíle.

 

Kubovi děkujeme za rozhovor a přejeme mu hlavně zdraví, které je nyní nejdůležitější a také, aby si splnil jeden ze svých snů, kterým je zahraniční angažmá. My pevně věříme, že se to Kubovi povede.

 

Autor: Tomáš Jansa